«...І меч брати вам віддадуть!» – Ось твій меч, Нарімане, тримай його...

Наріман Мемедемінов на свободі, 21 вересня 2020 року

Наріман Мемедемінов на свободі, 21 вересня 2020 року

Журналістська сім'я Криму має всі підстави радіти. Громадянський журналіст Наріман Мемедемінов,як і я свого часу, повністю відбув «термін покарання» від російської влади і перебуває вдома.

Ця подія знаменна тим, що вчинок Нарімана свого часу був громадянським подвигом. Коли непрохані «господарі Криму» нейтралізували, видавили за межі півострова, репресіями і політичними кримінальними справами змусили замовкнути професійних кореспондентів, Наріман й інші громадянські журналісти підхопили наші камери, наші мікрофони і «наші пера» й продовжили висвітлювати події в Криму. А часом вони робили це ще раніше - поруч із нами, іноді оперативніше і частіше за нас.

Наріман Мемедемінов після звільнення, 21 вересня 2020 року

Наріман Мемедемінов після звільнення, 21 вересня 2020 року

У цьому виявлявся їхній споконвічний патріотизм, їхня непереможна любов до Криму та їхнє розуміння справедливості, їхній гнів проти злочинницької спроби анексії. У нас тоді було однакове розуміння професійних обов'язків.

Сьогодні хотілося б від себе і від Нарімана сказати велике дякую нашим з ним адвокатам, які не тільки захищали нас, але й підтримували в дні випробувань: Емілю Курбедінову, Едему Семедляєву, Олександру Попкову, Андрію Сабініну – за самовіддане виконання свого юридичного обов'язку.

Your browser doesn’t support HTML5

Перші хвилини свободи Нарімана Мемедемінова

Я щиро вітаю Нарімана з його свободою, і вірю, що фальсифікатори всіх політичних справ будуть притягнуті до відповідальності, а їхні жертви виправдані. Я вірю, що ці 2,5 роки не зламали волю Нарімана, не змінили його переконань, навпаки, переживши всі випробування, він також став багатшим досвідом, систематизував знання і вміння, збагатився професійно, а його любов до Криму, до свого народу, до України стала ще міцнішою і глибшою. Це ще буде дуже корисним для нас у житті.

Вітаю, Нарімане, обіймаю і вірю в тебе, брате... Крім того, хочу нагадати, що в катівнях Росії залишається ще багато наших з Наріманом колег, і міжнародне співтовариство, державні органи України, російське товариство «Меморіал», правозахисники, Міжнародна та Європейська асоціації журналістів, НСЖУ продовжують боротися за їхні свободу і права.

Я знаю, колеги: «Темниці рухнуть – і свобода
вас привітає біля входу, і меч брати вам віддадуть...» Російський журналіст Олександр Пушкін знав ціну свободи і знав, що пише. Ось – твій меч, Нарімане, тримай його ...

Микола Семена, кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії

(Передрук з аккаунта Миколи Семени у Facebook)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

Справа Нарімана Мемедемінова

Наріман Мемедемінов – кримськотатарський блогер, громадянський журналіст. До арешту Мемедемінов співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії.

Російські силовики затримали його наприкінці березня 2018 року. Мемедемінова звинуватили за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, здійснені з використанням мережі Інтернет). У жовтні 2019 року російський суд засудив його до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Мемедемінов своєї провини не визнав.

Претензії у російських силовиків викликав відеоблог на YouTube, який Мемедемінов вів із 2013 до 2015 року. В ньому розміщені кілька десятків відеороликів із коментарями політичних подій і тем, закликами дотримуватися норм ісламу і думками про російські державні свята: День захисника вітчизни, Міжнародний жіночий день, День захисту дітей та інші.

Прокуратура АРК 23 березня 2018 року внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) Кримінального кодексу України.

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) назвала арешт Мемедемінова в Криму «порушенням прав на свободу думки, вільне отримання і поширення інформації, в тому числі за допомогою мережі Інтернет».

Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язням.

21 вересня 2020 року він звільнився з російської колонії-поселення у Ростовській області Росії. Він відбув весь термін ув'язнення і повернувся до Криму.