В анексованому Криму співробітники ФСБ затримали Ніяру Ерсмамбетову – працівницю аптеки з Нижньогірського району. Про це повідомляє «Трибунал. Крымский эпизод» із посиланням на ініціативу «Irade».
За інформацією правозахисників, Ерсмамбетову заарештували наприкінці травня і вже щонайменше два з половиною місяці вона перебуває в СІЗО-1 Сімферополя. Її звинувачують у «державній зраді» (стаття 275 КК РФ) – нібито за передачу інформації про склад паливно-мастильних матеріалів одному з рухів спротиву на окупованій території. За версією слідства, ці дані могли бути використані для завдання ударів.
У затриманої залишилися двоє неповнолітніх дітей, за якими зараз доглядає її літній батько.
Це щонайменше 30-й випадок звинувачень у державній зраді або підготовці диверсій у Криму за останні пів року, зазначає «Трибунал. Крымский эпизод».
Правозахисники підкреслюють: в умовах масових затримань, закритих судів, обмеженого доступу до адвокатів і застосування тортур, обґрунтованість подібних звинувачень викликає серйозні сумніви. У справі Ерсмамбетової правозахисники вбачають ознаки незаконного позбавлення волі, що кваліфікується як воєнний злочин.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Чубаров повідомив про затримання кримських татар, які приїхали в Крим до родичівЗа даними правозахисної організації «КримSOS», у 2024 році щонайменше 56 кримчан зазнали переслідувань з боку російської влади. Приводами для кримінальних справ стали звинувачення в нібито зв'язках із забороненими в РФ організаціями, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій або закликах до насильства.
Правозахисники прогнозують, що кількість справ за статтями про державну зраду, співпрацю і шпигунство, порушених силовиками РФ, зростатиме, ймовірно, в кілька разів. Зараз ФСБ порушує подібні справи практично щодня, тоді як до 2014 року їх було не більше 10 на рік. Після повномасштабного вторгнення в Україну стаття про державну зраду фактично перетворилася в РФ на одну з найпопулярніших для тих, хто виступає проти війни.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Тортури, приниження та психотропний вплив». Як в анексованому Криму чинять тиск на ув'язнених?