Кримчанки в неволі. Як в анексованому Криму переслідують жінок, звинувачуючи в «держзраді» і «тероризмі»

ФСБ у Криму. Колаж

На анексованому Кримському півострові ФСБ затримала Ніяру Ерсмамбетову – співробітницю аптеки з Нижньогірського району. Крім того, стало відомо, що іншу кримчанку, 24-річну Хатідже Буюкчан, яка зникла в травні цього року, можуть засудити до довічного ув'язнення. У чому російська влада звинувачує мешканок півострова? Де і в яких умовах їх утримують? Про це ведуча Олена Бадюк говорила з менеджеркою Кримськотатарського ресурсного центру Заремою Барієвою та колишньою політв'язнем Леніє Умеровою.

24-річна Хатідже Буюкчан зникла 6 травня. Тоді вона намагалася автобусом доїхати зі Старого Криму до Сімферополя. Зв'язок із нею перервався. 7 травня стало відомо, що її затримали російські силовики. Кримськотатарський ресурсний центр тоді заявив, що це черговий приклад незаконного затримання, спрямованого на залякування молоді Криму.

«Тільки на 70-й день з'явилося відео, в якому вона нібито зізнається в тому, що співпрацювала з правоохоронними органами України, передавала їм інформацію. Її звинувачують у державній зраді, у тероризмі, і дівчині дійсно загрожує довічне ув'язнення», – розповіла в ефірі Радіо Крим.Реалії менеджер Кримськотатарського ресурсного центру Зарема Барієва.

Зарема Барієева

У Кримськотатарському ресурсному центрі наголошують: це перший випадок, коли молоду жінку можуть засудити до довічного ув'язнення. Хатідже звинувачують у нібито «тероризмі» та «державній зраді» – статтях, які російські силовики дедалі частіше застосовують проти кримських активістів, незалежно від віку.

З'явилася також інформація про затримання ще однієї кримчанки з Нижньогірського району – Ніяри Ерсмамбетової. Російські силовики заарештували її наприкінці травня, і вже щонайменше два з половиною місяці вона перебуває в СІЗО-1 Сімферополя.

Двоє дітей залишилися зараз без материнської турботи
Зарема Барієва

Її також звинувачують у «державній зраді» – нібито за передачу інформації про склад паливно-мастильних матеріалів одному з рухів опору на окупованій території. За версією російського слідства, ці дані могли бути використані для нанесення ударів. У жінки залишилися двоє неповнолітніх дітей.

«Двоє дітей залишилися зараз без материнської турботи. І дійсно, її літній батько зараз доглядає за її дітьми. У неї є 16-річний син і 9-річна донька, які також піддаються психологічному тиску, тому що для них це шок», – каже Зарема Барієва.

Людей викрадають, і лише після тривалих пошуків правозахисники дізнаються, що вони заарештовані. Родичі та знайомі довгий час не знають, що відбувається з людиною, під яким тиском вона перебуває, каже правозахисниця.

«У багатьох випадках ми дізнаємося про цю інформацію тільки пізніше, тому що тиск чиниться не тільки на жертв, а й на родичів. Їм кажуть, що поширення, розголошення деталей справ неможливе через державну таємницю», – зазначила Зарема Барієва.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Чекаю на весну та ЗСУ». Кримчанок оштрафували за слова про Україну

Цієї весни Кримська правозахисна група заявила, що в анексованому Криму значно зросла кількість випадків переслідування жінок, які виступають проти російської агресії.

Лише 7 жінок, які зазнали переслідування у кримінальних справах, були звільнені
Зарема Барієва

ФСБ фабрикує кримінальні справи, чинить тиск на жінок, погрожує відібрати дітей і відправити їх у дитячі будинки РФ.

«За весь цей час окупації Криму, за даними Кримськотатарського ресурсного центру, нам відомо про 14 жінок, які, скажімо так, очікують на свої вироки, перебувають у СІЗО, 11 уже отримали своє покарання – незаконне покарання – відбувають свій термін ув'язнення. І лише 7 жінок, які зазнали переслідування у кримінальних справах, але були звільнені, і останньою з них була Леніє Умерова», – розповіла правозахисниця.

У 90% випадків російські силовики обвинувачення затриманим пред'являють не одразу, розповідає колишня політв'язень Леніє Умерова. Вона сама опинилася в такій ситуації, коли поїхала до Криму провідати батька. Людей поміщають в ІТТ або інші в'язниці та утримують без доступу до інформації, у статусі інкомунікадо (режим інкомунікадо – спеціальний термін у міжнародному праві, що позначає тримання ув'язнених без зв'язку із зовнішнім світом – ред.), каже Леніє.

Тримають в одиночних камерах або підселяють до тебе якихось сусідок, які намагаються витягнути з тебе інформацію
Леніє Умерова

Їй перші п'ять місяців затримання не висували жодних звинувачень. Оформляли адміністративне правопорушення. А потім виявилося, що російські силовики звинувачують її у «шпигунстві». Звільнитися вдалося завдяки обміну полоненими між Росією та Україною. Леніє згадує, як співробітники ФСБ змушують підписати зізнання у сфабрикованих ними ж справах.

«Тримають в одиночних камерах або підселяють до тебе якихось сусідок, які намагаються витягнути з тебе інформацію або спеціально накручують, щоб загострити твій стан. Через те, що в тебе немає можливості з кимось порадитися, поспілкуватися із зовнішнім світом, ти все тримаєш у собі, і багато хто через це дуже страждає. І, відповідно, коли минає певний час – у когось місяць, у більшості 3-5 місяців, півроку – людина вже настільки виснажена, що в деяких випадках приносять папірець, з якого потрібно зачитати текст, і люди зізнаються у злочинах, яких вони не скоювали», – розповідає Леніє Умерова.

Леніє Умерова

«У мене особисто була знайома, з якою я познайомилася в одній із московських в'язниць. Вона розповідала, що її попередньо побили, зламали щелепу, вибили частину зубів, і наступного дня прийшов ФСБшник і змусив її на камеру зізнатися в якихось серйозних злочинах», – згадувала Леніє.

У деяких випадках, каже Леніє, допомагає розголос. Це дає шанс на те, що тюремники не стануть застосовувати фізичний вплив. А активність правозахисників може призвести до обміну.

За словами Зареми Барієвої, першопричина таких переслідувань - російська окупація та анексія. А поки процес деокупації затягується, Україна та її міжнародні партнери мають докласти максимум зусиль для того, щоб такі обміни відбувалися частіше.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Держзрада за 25 євро»: листи із СІЗО Сімферополя


БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Секретна справа. За що в Севастополі судили Оксану Сенеджук
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Суд над кримчанкою. На «виборах» Путіна вигукнула: «Слава Україні»