Контейнери в заморські країни: що та як планують перевозити через порт анексованого Севастополя

Південна бухта Севастополя, 28 серпня 2019 року (фото ілюстративне)

Російська влада анексованого Севастополя повідомила, що планує організувати міжнародні контейнерні перевезення в морському порту і що судно-контейнеровоз уже здійснило кілька тестових рейсів. Крим.Реалії розбиралися, що це за проєкт і хто є його інвестором, наскільки реальні такі перевезення і де тут міжнародні санкції.

Історія питання

Наприкінці минулого тижня російський глава Севастополя Михайло Развожаєв на селекторній нараді уряду Росії розповів про реалізацію інвестпроєкту з розвитку морського порту в Комишовій бухті.

«Досить довгий час порт практично не працював. Закуплено необхідну портову техніку, йде підготовка до ремонту основних засобів виробництва в порту і гідротехніки. У планах на 2025 рік: обсяги перевалки в порту повинні скласти до 500 тисяч тонн інертних, тарно-штучних і генеральних вантажів, і до 2000 одиниць контейнерів», – повідомив Михайло Развожаєв.

«На сьогоднішній день виконано вже три тестових рейси контейнеровозом місткістю 260 контейнерів за напрямком «Севастополь – Туреччина – Єгипет – Севастополь». У середині липня буде виконано вже четвертий тестовий рейс», – цитують Развожаєва місцеві ЗМІ.

Михайло Развожаєв виступає на селекторній нараді уряду Росії. Скриншот сайту sev.gov.ru

За словами чиновника, у 2026 році обсяги перевалки плануються до 1 мільйона тонн інертних, тарно-штучних, генеральних вантажів і до 20 000 одиниць контейнерів. У наступні роки основний акцент розвитку порту буде спрямований на збільшення тоннажу контейнеровозів і збільшення обсягів перевантажуваних контейнерів, включаючи швидкопсувні вантажі. «Таким чином, до 2030 року планується вийти на річний обсяг перевалки морських контейнерів близько 250 000 одиниць», – стверджує Развожаєв.

Раніше в червні в межах Петербурзького економічного форуму було підписано відповідну угоду з керівником Федерального агентства морського і річкового транспорту Андрієм Тарасенком, генеральним директором ФГУП «Росморпорт» Сергієм Пиліним та інвестором, стивідорною компанією «АВАЛ» із Севастополя. Стверджувалося, що «інвестор планує на першому етапі вкласти близько 2 мільярдів у повне оновлення інфраструктури, створити майданчики для сучасних технологічних рішень». )

Цікаво, що те саме Развожаєв заявляв на ПМЕФ два роки тому, у 2023-му, тільки назва компанії та сума інвестицій були іншими: «Разом із компанією ТОВ «Морський інжиніринговий технополіс «Сі Мейкер» будемо спільно реалізовувати інвестиційний проєкт з будівництва багатофункціонального морського терміналу в Севастополі, що включає в себе два комплекси – з перевантаження харчових рослинних вантажів і з перевантаження контейнерних, контейнерно-рефрижераторних вантажів. Інвестиції в економіку Севастополя складуть понад 1,5 млрд рублів». Про те, чи був реалізований цей проєкт, даних немає.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Велика ізоляція. Як Крим перетворюють на «зону»

Як повідомлялося раніше, проєкт реконструкції порту в Комишовій бухті включає в себе модернізацію дорожньої та залізничної інфраструктури, ремонт портальних кранів, будівництво нового причалу для прийому контейнеровозів, а також облаштування низки спеціальних майданчиків, включаючи холодильні склади, зону митного огляду, майданчики для вантажного транспорту і контейнерів.

З контейнерами під санкції

На сайті компанії «Авал» зазначено, що її універсальний перевантажувальний комплекс обробляє зернові, генеральні вантажі, контейнерні, навалювальні, негабаритні та великовагові вантажі. Потужність контейнерних перевезень – до 55 тисяч TEUs контейнерних вантажів. Один TEU еквівалентний корисному об'єму стандартного контейнера завдовжки 20 футів (6,1 м) і завширшки 8 футів (2,44 м).

З тексту незрозуміло, чи йдеться про контейнерні потужності підприємства в Доковій бухті, де розташований зерновий термінал, чи це нові потужності в Комишовій бухті.

Невідомо, яке судно використовувалося для тестових контейнерних перевезень із закритого порту анексованого Севастополя до портів Туреччини та Єгипту. Зазначена в повідомленні Развожаєва місткість судна в 260 контейнерів – це мінімальний розмір для контейнеровоза.

Також невідомо, коли саме проводилися тестові перевезення контейнерів. Часто при заході в порти анексованого Криму судна вимикають маячки системи автоматичної ідентифікації AIS.

9 липня в морі біля південного узбережжя Криму помічений контейнеровоз ELBSAILOR (IMO 9448695, MMSI 304667000). Побудоване в 2012 році судно ходить під прапором Антигуа і Барбуда, має довжину 158 метрів, дедвейт 14236 тонн.

Позначення контейнеровозу ELBSAILOR біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com

Згідно з даними системи відстеження місцеперебування суден VesselFinder, контейнеровоз ELBSAILOR 8 липня вийшов із турецького порту Амбарлі, але портом прибуття значиться не Севастополь, а порт Поті в Грузії.

Через деякий час ELBSAILOR змінив код AIS і став позначатися вже як контейнеровоз MSC ELBE III (IMO 9236688, MMSI 255805922) під прапором Португалії. Це судно побудоване в 2001 році, має довжину 2008 м, дедвейт 36320 тонн. Згідно з даними VesselFinder, вийшло з турецького порту Стамбул і прямує до грузинського порту Поті.

Позначення контейнеровозу MSC ELBE III біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com

Така підміна коду ідентифікації називається спуфінгом і заборонена міжнародним законодавством. Яке судно насправді прямує до Севастополя, невідомо.

Варто зазначити, що судно MSC ELBE III може перевозити 19 241 TEU (двадцятифутовий еквівалент) контейнерів, а ELBSAILOR – 1085 контейнерів. Тобто, обидва контейнеровози, під які маскується невідоме судно, можуть перевозити в рази і десятки разів більше контейнерів, ніж озвучені Развожаєвим 260 штук.

П'ять кримських портів – Севастопольський, Керченський, Феодосійський, Євпаторійський і Ялтинський – з 2014 року закриті урядом України для відвідувань та економічної діяльності. Вони також перебувають під міжнародними санкціями.

У 2020 році Україна наклала арешт на 50 кораблів, які заходили в порти анексованого Росією Криму. Надалі цей список неодноразово поповнювався. Кілька суден із санкційного списку були затримані при заході в українські порти або територіальні води і згодом конфісковані через суд.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Як ЧФ Росії перетворився на портофлот

Які вантажі та як перевозити

Це найцікавіше питання, оскільки воно охоплює логістику перевезень і номенклатуру вантажів, що перевозяться.

Як споживач імпортованої продукції, анексований Крим може приймати практично будь-які товари з-за кордону, на які є попит. А ось везти ті ж товари через Крим до Росії немає сенсу, оскільки в Новоросійську є один із найбільших на Чорному морі контейнерний термінал, такі ж перевезення, але в меншому масштабі здійснюють і в порту Туапсе. Стримуватиме контейнерні перевезення Керченський міст, потік вантажних поїздів через який був обмежений через ослаблення мостових конструкцій після операції СБУ восени 2022 року. Перевезення ж залізницею через окуповані території Херсонської, Запорізької та Донецької областей пов'язані з високими ризиками.

На експорт з Криму постачати практично нічого, на півострові немає великих виробництв, за винятком, хіба що, виноробних заводів. Окуповані території Півдня України своєю продукцією термінал у Севастополі теж навряд чи завантажать.

Учасники схеми

Стивідорна компанія ТОВ «Авал» (ІПН 7720314451, КПП 920001001) володіє та управляє зерновим терміналом, розташованим у Севастопольській бухті. У російському законодавчому полі підприємство зареєстровано у вересні 2015 року. На сьогодні генеральним директором є Чистяков Ігор Михайлович, статутний капітал становить 1 млрд рублів. Відомості про засновників компанії приховані.

За даними сервісу розкриття інформації про контрагентів List-Org, у січні 2025 року статутний капітал товариства, що становить 3 869 910 040,67 рублів, зменшили на 2 869 910 040,67 рублів і тепер він становить рівно 1 млрд рублів.

В українській юрисдикції зерновим терміналом володіло ЗАТ «Стивідорна компанія «Авліта», основним бенефіціаром якої був український бізнесмен Рінат Ахметов. Ще одним активом мільярдера в Севастополі було ПрАТ «Морський індустріальний комплекс».

Український Центр журналістських розслідувань стверджував, що ПрАТ «Стивідорна компанія «Авліта» і ТОВ «Морський індустріальний комплекс», бенефіціаром яких до 2016 року був Рінат Ахметов, у липні 2018-го змінили назву, юридичну адресу і кінцевого власника. Водночас у їхніх засновників – московських ТОВ «Авал» і «Ремкор» – з'явився новий основний власник – група компаній «Морські та нафтогазові проєкти», що належить ТОВ «Завод «Красне Сормово» («Об'єднана суднобудівна корпорація»).

Власником московських ТОВ «Авал» і «Ремкор» замість ТОВ «Арт-трейдинг» стала група компаній «Морські та нафтогазові проєкти». При цьому статутний капітал фірми «Авал» зріс у тисячу разів – до 3,86 млрд рублів.

«Цікаво, що 100% частки нового власника «Авал» і «Ремкора», згідно з даними ЄДРЮЛ, перебувають під обтяженням, а заставоутримувачем в російському реєстрі вказаний колишній власник – компанія «Арт-трейдинг», бенефіціаром якої є Ірина Корякіна, а другим співзасновником з нульовою часткою – Єгор Бондарев. Обидва – партнери і менеджери компаній композитора Ігоря Крутого, кума Ріната Ахметова. Ймовірно, за ними ховається сам Ахметов. Це може означати, що з реальним власником зернового терміналу і сухого доку в Севастополі ще не розрахувалися», – йдеться в розслідуванніВалентини Самар «Недосанкції».

Через зерновий термінал «Авал» з 2022 року регулярно відправляють суховантажними суднами за кордон зерно з окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, про що неодноразово повідомляли Крим.Реалії.

Балкери на навантаженні біля зернового терміналу «Авал» в анексованому Севастополі, червень 2022 року

Стосовно ТОВ «Авал» рішенням РНБО України в листопаді 2023 року були запроваджені санкції терміном на п'ять років.

Спочатку озвучений інвестор у розвиток порту в Комишовій бухті – ТОВ «Морський інжиніринговий технополіс «Сі Мейкер» (ІПН 9200008660, КПП 920001001) – розташоване в Севастополі за тією ж адресою, що і ТОВ «Авал»: вул. Приморська, будинок 2.

Генеральним директором значиться Іромашвілі Сергій Олександрович, а засновником є Рудецький Ігор В'ячеславович. Раніше Рудецький був засновником ТОВ «Авал», свідчать дані сервісу розкриття даних про контрагентів.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Логістика війни: Росія готує масштабний експорт із Криму?