В анексованому Криму силовики масово переслідують людей за проукраїнські погляди. Це відбувається на тлі заяв російської влади Криму про нібито підтримку кримчанами Росії та її президента Володимира Путіна. У червні кримську студентку судили за слова про те, що Крим – це Україна. Це рідкісний випадок, коли обійшлося без публічних покаянь – кримчанка відмовилася їх озвучувати. Крим.Реалії стали відомі подробиці справи.
Після того, як Росія почала своє повномасштабне вторгнення в Україну, на кримському півострові проявилися антивоєнні протести. На тлі масових акцій на підтримку України, в тому числі, в інтернеті, російські силовики активізували моніторинг кримського сегмента соцмереж на предмет «незаконних» публікацій.
Постраждати в Криму можна практично за будь-яку публікацію або репост про Крим, Україну, Росію і війну, стверджують правозахисники. У червні такий приклад зафіксовано в Сімферопольському районі.
Слова про Крим «дискредитували» армію РФ
Провоєнні пабліки повідомляють про візит російських силовиків до жительки села Скворцове Сімферопольського району Ельназ Чарухової.
Село Скворцове, Сімферопольський район
Як з'ясували Крим.Реалії, кримчанка – студентка третього курсу юридичного факультету КФУ ім. Вернадського. У відкритих даних є згадки, що раніше студентка коледжу з такими ж даними проходила навчальну практику в органах МВС РФ у Криму.
Її звинуватили в розміщенні в соцмережі «ВКонтакте» «постів на підтримку України і неонацистських гасел», заявив телеграм-канал «Крымский СМЕРШ», який допомагає російським спецслужбам переслідувати кримчан із проукраїнськими та антивоєнними позиціями.
Про що саме йдеться, паблік не уточнює.
Російські силовики про переслідування Ельназ Чарухової на своїх офіційних ресурсах не повідомляють.
Як з'ясували Крим.Реалії, ні в адмінпротоколі, ні в суді згадок про «неонацистські гасла» немає. Стосовно кримчанки було складено адмінпротокол за статтею 20.3.3 (дискредитація Збройних сил РФ).
Інформація про розгляд «антивоєнної» справи підконтрольним РФ Київським районним судом Сімферополя стосовно кримчанки Ельназ Чарухової
Згідно з матеріалами підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя, силовики під час оперативно-розшукового заходу «Спостереження» виявили, що кримчанка розмістила в соцмережі «Вконтакте» «зображення, на якому розміщені прапори України та кримських татар із текстом: «Крим – Україна. І ніхто цьому не завадить».
Кримськотатарський та український прапори на будівлі МЗС України
Суд дійшов висновку, що це фото «спрямоване на дискредитацію використання Збройних сил РФ», уточнивши, що під дискредитацією розуміються «умисні дії, спрямовані на позбавлення довіри до чого-небудь, на підрив авторитету, іміджу».
Яким чином слова про приналежність Криму до України «дискредитують» російську армію, в рішенні суду не уточнюється.
«Кожен четвертий зазнавав принижень»
У судовому засіданні кримчанка визнала свою провину, йдеться в рішенні суду. Сама Ельназ Чарухова про свою позицію у цій справі публічно не заявляла.
Суд визнав її винною і призначив штраф у розмірі 50 тисяч рублів.
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя
У цій справі обійшлося без публічних вибачень, які практикують російські силовики щодо інших фігурантів «антивоєнних» справ. Це дуже рідкісний випадок у Криму.
«Вибачатися Ельназ відмовилася», – йдеться в повідомленні телеграм-каналу «Крымский СМЕРШ».
Практика публічних покаянь після затримання російськими силовиками з'явилася на півострові під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
У Z-пабліках регулярно з'являються відео, на яких люди вибачаються перед російською армією за свої проукраїнські або антивоєнні погляди.
Чи добровільно їх записують, невідомо. Кожен четвертий кримчанин, якого змусили публічно вибачатися за свою проукраїнську позицію, «зазнавав додаткових принижень», стверджують у кримській правозахисній ініціативі Irade після того, як вивчили сотню відео, опублікованих у місцевих пропагандистських пабліках і медіа.
Художник з Євпаторії Богдан Зіза, засуджений на 15 років за антивоєнну акцію, раніше розповів Крим.Реалії, що представники ФСБ вибивали з нього публічні вибачення, змушуючи кілька разів переказувати написаний ними текст, оскільки він «не дуже щиро кається».
«Дякуємо за сміливість»
Переслідування за проукраїнську позицію є наслідком «системної політики придушення проявів лояльності до України», яку Росія реалізує на півострові з 2014 року, заявляють у Представництві президента України в АРК.
Жителів Криму переслідують за вираження національної ідентичності, використання національної символіки та публічну критику російської окупації, зазначають у відомстві.
Графіті із зображенням Володимира Путіна в Ялті, архівне фото
Проте кримчани «у складних умовах постійної загрози не припиняють спротив, обстоюють свої права, підтримують зв'язки з неокупованою територією, оберігають мову, культуру і громадянську гідність», стверджують у Представництві.
Переслідування Ельназ Чарухової у відомстві називають прикладом такого спротиву.
«Дякуємо кожному і кожній за проявлену сміливість і чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якомога швидше звільнити Крим, а нашим громадянам, які змушені жити в окупації, повернути відчуття безпеки», – наголосили у Представництві.
Практика застосування статті 20.3.3 КоАП Росії на Кримському півострові, на думку експертів проєкту «Кримський процес», дає підстави стверджувати, що вона «залишається інструментом не профілактики правопорушень, а виключно придушення зростаючих проукраїнських настроїв».
Російська влада заперечує політичні переслідування в Криму.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Час визнати: не у всіх у Криму паспорти РФ примусово»