Доступність посилання

ТОП новини

Контейнери в заморські країни: що та як планують перевозити через порт анексованого Севастополя


Південна бухта Севастополя, 28 серпня 2019 року (фото ілюстративне)
Південна бухта Севастополя, 28 серпня 2019 року (фото ілюстративне)

Російська влада анексованого Севастополя повідомила, що планує організувати міжнародні контейнерні перевезення в морському порту і що судно-контейнеровоз уже здійснило кілька тестових рейсів. Крим.Реалії розбиралися, що це за проєкт і хто є його інвестором, наскільки реальні такі перевезення і де тут міжнародні санкції.

Історія питання

Наприкінці минулого тижня російський глава Севастополя Михайло Развожаєв на селекторній нараді уряду Росії розповів про реалізацію інвестпроєкту з розвитку морського порту в Комишовій бухті.

«Досить довгий час порт практично не працював. Закуплено необхідну портову техніку, йде підготовка до ремонту основних засобів виробництва в порту і гідротехніки. У планах на 2025 рік: обсяги перевалки в порту повинні скласти до 500 тисяч тонн інертних, тарно-штучних і генеральних вантажів, і до 2000 одиниць контейнерів», – повідомив Михайло Развожаєв.

«На сьогоднішній день виконано вже три тестових рейси контейнеровозом місткістю 260 контейнерів за напрямком «Севастополь – Туреччина – Єгипет – Севастополь». У середині липня буде виконано вже четвертий тестовий рейс», – цитують Развожаєва місцеві ЗМІ.

Михайло Развожаєв виступає на селекторній нараді уряду Росії. Скриншот сайту sev.gov.ru
Михайло Развожаєв виступає на селекторній нараді уряду Росії. Скриншот сайту sev.gov.ru

За словами чиновника, у 2026 році обсяги перевалки плануються до 1 мільйона тонн інертних, тарно-штучних, генеральних вантажів і до 20 000 одиниць контейнерів. У наступні роки основний акцент розвитку порту буде спрямований на збільшення тоннажу контейнеровозів і збільшення обсягів перевантажуваних контейнерів, включаючи швидкопсувні вантажі. «Таким чином, до 2030 року планується вийти на річний обсяг перевалки морських контейнерів близько 250 000 одиниць», – стверджує Развожаєв.

Раніше в червні в межах Петербурзького економічного форуму було підписано відповідну угоду з керівником Федерального агентства морського і річкового транспорту Андрієм Тарасенком, генеральним директором ФГУП «Росморпорт» Сергієм Пиліним та інвестором, стивідорною компанією «АВАЛ» із Севастополя. Стверджувалося, що «інвестор планує на першому етапі вкласти близько 2 мільярдів у повне оновлення інфраструктури, створити майданчики для сучасних технологічних рішень». )

Цікаво, що те саме Развожаєв заявляв на ПМЕФ два роки тому, у 2023-му, тільки назва компанії та сума інвестицій були іншими: «Разом із компанією ТОВ «Морський інжиніринговий технополіс «Сі Мейкер» будемо спільно реалізовувати інвестиційний проєкт з будівництва багатофункціонального морського терміналу в Севастополі, що включає в себе два комплекси – з перевантаження харчових рослинних вантажів і з перевантаження контейнерних, контейнерно-рефрижераторних вантажів. Інвестиції в економіку Севастополя складуть понад 1,5 млрд рублів». Про те, чи був реалізований цей проєкт, даних немає.

Як повідомлялося раніше, проєкт реконструкції порту в Комишовій бухті включає в себе модернізацію дорожньої та залізничної інфраструктури, ремонт портальних кранів, будівництво нового причалу для прийому контейнеровозів, а також облаштування низки спеціальних майданчиків, включаючи холодильні склади, зону митного огляду, майданчики для вантажного транспорту і контейнерів.

З контейнерами під санкції

На сайті компанії «Авал» зазначено, що її універсальний перевантажувальний комплекс обробляє зернові, генеральні вантажі, контейнерні, навалювальні, негабаритні та великовагові вантажі. Потужність контейнерних перевезень – до 55 тисяч TEUs контейнерних вантажів. Один TEU еквівалентний корисному об'єму стандартного контейнера завдовжки 20 футів (6,1 м) і завширшки 8 футів (2,44 м).

З тексту незрозуміло, чи йдеться про контейнерні потужності підприємства в Доковій бухті, де розташований зерновий термінал, чи це нові потужності в Комишовій бухті.

Невідомо, яке судно використовувалося для тестових контейнерних перевезень із закритого порту анексованого Севастополя до портів Туреччини та Єгипту. Зазначена в повідомленні Развожаєва місткість судна в 260 контейнерів – це мінімальний розмір для контейнеровоза.

Також невідомо, коли саме проводилися тестові перевезення контейнерів. Часто при заході в порти анексованого Криму судна вимикають маячки системи автоматичної ідентифікації AIS.

9 липня в морі біля південного узбережжя Криму помічений контейнеровоз ELBSAILOR (IMO 9448695, MMSI 304667000). Побудоване в 2012 році судно ходить під прапором Антигуа і Барбуда, має довжину 158 метрів, дедвейт 14236 тонн.

Позначення контейнеровозу ELBSAILOR біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com
Позначення контейнеровозу ELBSAILOR біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com

Згідно з даними системи відстеження місцеперебування суден VesselFinder, контейнеровоз ELBSAILOR 8 липня вийшов із турецького порту Амбарлі, але портом прибуття значиться не Севастополь, а порт Поті в Грузії.

Через деякий час ELBSAILOR змінив код AIS і став позначатися вже як контейнеровоз MSC ELBE III (IMO 9236688, MMSI 255805922) під прапором Португалії. Це судно побудоване в 2001 році, має довжину 2008 м, дедвейт 36320 тонн. Згідно з даними VesselFinder, вийшло з турецького порту Стамбул і прямує до грузинського порту Поті.

Позначення контейнеровозу MSC ELBE III біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com
Позначення контейнеровозу MSC ELBE III біля берегів Криму, 9 липня 2025 року, скриншот сайту www.vesselfinder.com

Така підміна коду ідентифікації називається спуфінгом і заборонена міжнародним законодавством. Яке судно насправді прямує до Севастополя, невідомо.

Варто зазначити, що судно MSC ELBE III може перевозити 19 241 TEU (двадцятифутовий еквівалент) контейнерів, а ELBSAILOR – 1085 контейнерів. Тобто, обидва контейнеровози, під які маскується невідоме судно, можуть перевозити в рази і десятки разів більше контейнерів, ніж озвучені Развожаєвим 260 штук.

П'ять кримських портів – Севастопольський, Керченський, Феодосійський, Євпаторійський і Ялтинський – з 2014 року закриті урядом України для відвідувань та економічної діяльності. Вони також перебувають під міжнародними санкціями.

У 2020 році Україна наклала арешт на 50 кораблів, які заходили в порти анексованого Росією Криму. Надалі цей список неодноразово поповнювався. Кілька суден із санкційного списку були затримані при заході в українські порти або територіальні води і згодом конфісковані через суд.

Які вантажі та як перевозити

Це найцікавіше питання, оскільки воно охоплює логістику перевезень і номенклатуру вантажів, що перевозяться.

Як споживач імпортованої продукції, анексований Крим може приймати практично будь-які товари з-за кордону, на які є попит. А ось везти ті ж товари через Крим до Росії немає сенсу, оскільки в Новоросійську є один із найбільших на Чорному морі контейнерний термінал, такі ж перевезення, але в меншому масштабі здійснюють і в порту Туапсе. Стримуватиме контейнерні перевезення Керченський міст, потік вантажних поїздів через який був обмежений через ослаблення мостових конструкцій після операції СБУ восени 2022 року. Перевезення ж залізницею через окуповані території Херсонської, Запорізької та Донецької областей пов'язані з високими ризиками.

На експорт з Криму постачати практично нічого, на півострові немає великих виробництв, за винятком, хіба що, виноробних заводів. Окуповані території Півдня України своєю продукцією термінал у Севастополі теж навряд чи завантажать.

Учасники схеми

Стивідорна компанія ТОВ «Авал» (ІПН 7720314451, КПП 920001001) володіє та управляє зерновим терміналом, розташованим у Севастопольській бухті. У російському законодавчому полі підприємство зареєстровано у вересні 2015 року. На сьогодні генеральним директором є Чистяков Ігор Михайлович, статутний капітал становить 1 млрд рублів. Відомості про засновників компанії приховані.

За даними сервісу розкриття інформації про контрагентів List-Org, у січні 2025 року статутний капітал товариства, що становить 3 869 910 040,67 рублів, зменшили на 2 869 910 040,67 рублів і тепер він становить рівно 1 млрд рублів.

В українській юрисдикції зерновим терміналом володіло ЗАТ «Стивідорна компанія «Авліта», основним бенефіціаром якої був український бізнесмен Рінат Ахметов. Ще одним активом мільярдера в Севастополі було ПрАТ «Морський індустріальний комплекс».

Український Центр журналістських розслідувань стверджував, що ПрАТ «Стивідорна компанія «Авліта» і ТОВ «Морський індустріальний комплекс», бенефіціаром яких до 2016 року був Рінат Ахметов, у липні 2018-го змінили назву, юридичну адресу і кінцевого власника. Водночас у їхніх засновників – московських ТОВ «Авал» і «Ремкор» – з'явився новий основний власник – група компаній «Морські та нафтогазові проєкти», що належить ТОВ «Завод «Красне Сормово» («Об'єднана суднобудівна корпорація»).

Власником московських ТОВ «Авал» і «Ремкор» замість ТОВ «Арт-трейдинг» стала група компаній «Морські та нафтогазові проєкти». При цьому статутний капітал фірми «Авал» зріс у тисячу разів – до 3,86 млрд рублів.

«Цікаво, що 100% частки нового власника «Авал» і «Ремкора», згідно з даними ЄДРЮЛ, перебувають під обтяженням, а заставоутримувачем в російському реєстрі вказаний колишній власник – компанія «Арт-трейдинг», бенефіціаром якої є Ірина Корякіна, а другим співзасновником з нульовою часткою – Єгор Бондарев. Обидва – партнери і менеджери компаній композитора Ігоря Крутого, кума Ріната Ахметова. Ймовірно, за ними ховається сам Ахметов. Це може означати, що з реальним власником зернового терміналу і сухого доку в Севастополі ще не розрахувалися», – йдеться в розслідуванніВалентини Самар «Недосанкції».

Через зерновий термінал «Авал» з 2022 року регулярно відправляють суховантажними суднами за кордон зерно з окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, про що неодноразово повідомляли Крим.Реалії.

Балкери на навантаженні біля зернового терміналу «Авал» в анексованому Севастополі, червень 2022 року
Балкери на навантаженні біля зернового терміналу «Авал» в анексованому Севастополі, червень 2022 року

Стосовно ТОВ «Авал» рішенням РНБО України в листопаді 2023 року були запроваджені санкції терміном на п'ять років.

Спочатку озвучений інвестор у розвиток порту в Комишовій бухті – ТОВ «Морський інжиніринговий технополіс «Сі Мейкер» (ІПН 9200008660, КПП 920001001) – розташоване в Севастополі за тією ж адресою, що і ТОВ «Авал»: вул. Приморська, будинок 2.

Генеральним директором значиться Іромашвілі Сергій Олександрович, а засновником є Рудецький Ігор В'ячеславович. Раніше Рудецький був засновником ТОВ «Авал», свідчать дані сервісу розкриття даних про контрагентів.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG